Strasburg położony jest w północno-wschodniej części Francji w strefie klimatu kontynentalnego łagodnego. Jest to drugi, zaraz po Paryżu, najważniejszy ośrodek akademicki we Francji. Znaczna ilość studentów nadaje miastu młody, dynamiczny charakter.
Do Strasburga łatwo i szybko dostać się można z Niemiec. Często można znaleźć przejazdy autokarowe w przystępnej cenie. Z Polski do Strasburga można dolecieć z przesiadką we Frankfurcie nad Menem. Lotnisko znajduje się w promieniu ok. 8 km od centrum Strasburga.
Alzacja jest najmniejszym regionem Francji. Jest to region położony na styku trzech państw (Francji, Niemiec i Szwajcarii). Ciekawostką dla zmotoryzowanych jest fakt, iż region ten zwiedzimy korzystając z bezpłatnych autostrad.
Najpiękniejsza katedra, jaką widziałam do tej pory znajduje się właśnie w stolicy Alzacji. Jest to katedra Notre Dame. Średniowieczna katedra Najświętszej Marii Panny to niewątpliwe wizytówka miasta i zarazem najwyższa jego budowla. Budowano ją w latach 1176-1439. Ciekawostką jest fakt, iż powstała na miejscu w którym kiedyś stał kościół, który został zniszczony w pożarze.
Katedra jest ogromna. Wieża ma 142 m wysokości. W latach 1625-1874 katedra ta była najwyższym budynkiem na świecie.
Mechanizm zegara działa do dziś. Pokazuje nie tylko godzinę, ale również datę i fazę księżyca.
Katedra zachwyciła nas tak bardzo, że odwiedziliśmy ją aż trzy razy. Ostatnim razem zastaliśmy w środku próbę koncertu. Niebieskie światła przenikające ciemność katedry tworzyły niepowtarzalny klimat. Zobaczcie sami:
Dzielnica Grande Ile
Wśród pamiątek turystycznych w Strasburgu praktycznie na każdym stoisku znajdziecie te z motywem bociana. Jest to symbol Alzacji, a zarazem zwiastun nowego życia, wierności i szczęścia. Wiosną w niektórych alzackich domach nadal praktykowana jest tradycja wystawiania za okno kostki cukru. Słodki poczęstunek ma przyciągnąć bociana, który w podziękowaniu przyniesie nowego potomka rodzinie.
Petite France, czyli Mała Francja
Pod tą nazwą kryje się malownicza dzielnica Strasburga z mnóstwem hoteli, kawiarni i restauracji. To właśnie tutaj polecam spróbować alzackiej tarty - flammeküche. Nie jest to tarta jaką znamy z Polski, jest do danie powiedziałabym zbliżone do pizzy, bo to cienki placek podawany z cebula i boczkiem w wersji tradycyjnej, ale są też różne warjacje na temat flammeküche, np. z truflami, serami czy owocami. Do tego oczywiście lampka wina lub piwo. We Francji popularne jest picie piwa z dodatkiem likieru pomarańczowego (Picon), który wzbogaca je o głęboki i niepowtarzalny smak oraz procenty, dlatego radzę spożywać z umiarem ,-)
Europejska stolica
Strasburg to także jedna z trzech europejskich stolic. To właśnie tu znajduje się Parlament Europejski, Rada Europy i Europejski Trybunał Praw człowieka.
Strasbourg nie jest popularną destynacją wśród polskich turystów, a szkoda, bo miasto oferuje mnóstwo atrakcji. Jeśli już wybierzecie się do Strasburga i macie więcej czasu, polecam Wam zwiedzić też inne miasta Alzacji. Region jest niezwykle ciekawy również dla pasjonatów zamków (na szczytach miejscowych gór znajduje się przeszło sto ruin warowni!) o czym więcej napiszę w kolejnym poście :)
Pozdrawiają Was jesienne alzackie liście |
Przepiękne zdjęcia, super miejsce i bardzo ciekawy opis ;)
OdpowiedzUsuńhttp://flywithmiss.blogspot.com/