czwartek, 8 września 2016

Strasburg - serce Alzacji


Strasburg położony jest w północno-wschodniej części Francji w strefie klimatu kontynentalnego łagodnego. Jest to drugi, zaraz po Paryżu, najważniejszy ośrodek akademicki we Francji. Znaczna ilość studentów nadaje miastu młody, dynamiczny charakter.

Do Strasburga łatwo i szybko dostać się można z Niemiec. Często można znaleźć przejazdy autokarowe w przystępnej cenie. Z Polski do Strasburga można dolecieć z przesiadką we Frankfurcie nad Menem. Lotnisko znajduje się w promieniu ok. 8 km od centrum Strasburga.

Alzacja jest najmniejszym regionem Francji. Jest to region położony na styku trzech państw (Francji, Niemiec i Szwajcarii). Ciekawostką dla zmotoryzowanych jest fakt, iż region ten zwiedzimy korzystając z bezpłatnych autostrad.
Najpiękniejsza katedra, jaką widziałam do tej pory znajduje się właśnie w stolicy Alzacji. Jest to katedra Notre Dame. Średniowieczna katedra Najświętszej Marii Panny to niewątpliwe wizytówka miasta i zarazem najwyższa jego budowla. Budowano ją w latach 1176-1439. Ciekawostką jest fakt, iż powstała na miejscu w którym kiedyś stał kościół, który został zniszczony w pożarze. 

Katedra jest ogromna. Wieża ma 142 m wysokości. W latach 1625-1874 katedra ta była najwyższym budynkiem na świecie.

Co kryje wnętrze Katedry? Niewątpliwą perełką jej wnętrza jest renesansowy zegar astronomiczny. Wykonał go szwajcarski rzemieślnik i, jak głosi legenda,  pozbawiono go wzroku, by już nigdy więcej w żadnym miejscu, nie wykonał tak pięknej rzeczy.
Mechanizm zegara działa do dziś. Pokazuje nie tylko godzinę, ale również datę i fazę księżyca.
Katedra zachwyciła nas tak bardzo, że odwiedziliśmy ją aż trzy razy. Ostatnim razem zastaliśmy w środku próbę koncertu. Niebieskie światła przenikające ciemność katedry tworzyły niepowtarzalny klimat. Zobaczcie sami:


Dzielnica Grande Ile

Jest to historyczna dzielnica miasta zachowana do dziś. Nazwa Grande Ile oznacza Wielką Wyspę, a cały jej obszar otoczony jest rzeką Ill. Ta uznana na całym świecie spuścizna historyczna została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
 
Wśród pamiątek turystycznych w Strasburgu praktycznie na każdym stoisku znajdziecie te z motywem bociana. Jest to symbol Alzacji, a zarazem zwiastun nowego życia, wierności i szczęścia. Wiosną w niektórych alzackich domach nadal praktykowana jest tradycja wystawiania za okno kostki cukru. Słodki poczęstunek ma przyciągnąć bociana, który w podziękowaniu przyniesie nowego potomka rodzinie.

Petite France, czyli Mała Francja

Pod tą nazwą kryje się malownicza dzielnica Strasburga z mnóstwem hoteli, kawiarni i restauracji. To właśnie tutaj polecam spróbować alzackiej tarty - flammeküche. Nie jest to tarta jaką znamy z Polski, jest do danie powiedziałabym zbliżone do pizzy, bo to cienki placek podawany z cebula i boczkiem w wersji tradycyjnej, ale są też różne warjacje na temat flammeküche, np. z truflami, serami czy owocami. Do tego oczywiście lampka wina lub piwo. We Francji popularne jest picie piwa z dodatkiem likieru pomarańczowego (Picon), który wzbogaca je o głęboki i niepowtarzalny smak oraz procenty, dlatego radzę spożywać z umiarem ,-)

Panujący tu klimat (kontynentalny łagodny) zapewnia odpowiednią pogodę do zwiedzania przez cały rok. Miasto można zwiedzać pieszo, rowerem, a także barką.



Europejska stolica

Strasburg to także jedna z trzech europejskich stolic. To właśnie tu znajduje się Parlament Europejski, Rada Europy i Europejski Trybunał Praw człowieka.


Strasbourg nie jest popularną destynacją wśród polskich turystów, a szkoda, bo miasto oferuje mnóstwo atrakcji. Jeśli już wybierzecie się do Strasburga i macie więcej czasu, polecam Wam zwiedzić też inne miasta Alzacji. Region jest niezwykle ciekawy również dla pasjonatów zamków (na szczytach miejscowych gór znajduje się przeszło sto ruin warowni!) o czym więcej napiszę w kolejnym poście :)
Pozdrawiają Was jesienne alzackie liście








1 komentarz :

  1. Przepiękne zdjęcia, super miejsce i bardzo ciekawy opis ;)

    http://flywithmiss.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń