środa, 1 listopada 2017

Z wizytą w bajkowym zamku - Neuschwanstein


Dziś zabieram Was do wyjątkowego miejsca, które skradło moje serce. Schwangau to maleńka miejscowość położona w południowych Niemczech w Bawarii. To miejsce, w którym król Bawarii Ludwig II Wittelsbach zapragnął wybudować zamek jak z baśni, najpiękniejszy na świecie, z wieżyczkami sięgającymi do nieba. Młody król zrealizowal swoje marzenie. W 1869 r. powstał imponujący Zamek Neuschwanstein w przepięknej alpejskiej scenerii. Wygląd zamku jest znany milionom ludzi na całym świecie, a zwłaszcza dzieciom, którzy kojarzą go z czołówek kreskówek Walta Disneya.
































Dziś jest jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych zamków  na świecie, wizytówka Niemiec. Z pewnością nie byłby tak zachwycający gdyby nie jego otoczenie. Góry, jeziora, sielankowy alpejski krajobraz są jego dopełnieniem i nadają mu niepowtarzalny charakter i klimat.


Legendarny zamek rocznie odwiedza 1,4 mln turystów ze wszystkich zakątków świata. Latem zamkowe pomieszczenia zwiedza 6000 osób dziennie.











Bilety na zamek są do kupienia w kasie w Ticket Center. Koszt to około 13 euro. Oczekiwanie na bilet może potrwać nawet kilka godzin. Najlepiej przyjechać wcześniej i unikać weekendów, żeby bilet w ogóle dostać. Najłatwiej dokonać rezerwacji przez internet unikając ogromnych kolejek. Kosztuje to dodatowo 1,8 euro. Należy pamiętać, że bilet wykupuje się na konkretny dzień i godzinę i można to zrobić najwcześniej na 2 dni przed terminem zwiedzania. Sam zakup nie wystarczy. Trzeba jeszcze pójść i odebrać bilet w oddzielnej kasie przeznaczonej dla osób, które dokonały rezerwacji online. Bilet należy odebrać na godzinę przed rozpoczęciem zwiedzania.

www.hohenschwangau.de






Z wioski do zamku można podejść stromą ścieżką przez las. Czas przejśćia to około 20 minut. Można też podjechać autobusem (bilety kosztują: 1,8 euro na górę i 1 euro w dół), lub konno (koszt wjazdu na górę 6 euro, zjazdu w dół 3 euro). Przed wejściem ustawiona jest bramka i tablica z godzinami zwiedzania i numerem grupy. Każda nowa grupa jest wpuszczana co 5 min i właśnie tyle czasu mamy na wejście. Trzeba pilnować swojej godziny zwiedzania, jeśli się spóźnimy to nie wejdziemy. Zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem i trwa 35 min. Dostępny jest przewodnik audio w języku polskim. W zamku nie można robić zdjęć, niestety. Wystrój zamku oparty jest na operach Ryszarda Wagnera, to właśnie jemu Ludwik II dedykował ten zamek. Motywem przewodnim zamku jest łabądź.






Dziedziniec główny,  tzw. zamek górny



Zamek z bliska jest imponujący, ale jeszcze piękniej prezentuje się z różnych punktów widokowych. Jednym z nich jest Marienbrücke - metalowy most przerzucony nad górskim kanionem, skąd rozciąga się fantastyczna panorama zamku. Oddalony 10-15 min. drogi od zamku. Na inne punkty trzeba poświęcić trochę więcej czasu. My go nie mieliśmy bo zostawiliśmy Neuschwanstein na koniec, na dzień powrotu do domu. Gdybym miała jeszcze raz tam pojechać to zostałabym min. 2 dni.

Most został wybudowany w 1850 r. przez Maksymiliana II jako  prezent urodzinowy dla swojej żony Marii. Pod mostem znajduje się wodospad Pöllat.



Widok na Zamek Neuschwanstein z Marienbrücke



Ciekawostką jest fakt, że zamek ten nigdy nie został ukończony, a Ludwig Bawarski spędził w nim tylko 172 dni.



Dla mnie Zamek Neuschwanstein był najlepszym punktem z całej wycieczki po Bawarii. Wygląd zewnętrzny zamku jest ogromną atrakcją, ale dopiero w połączeniu z niesamowitym wnętrzem można w całości ocenić jego piękno, a także zrozumieć dlaczego Ludwiga II nazywano szalonym królem. 

Wycieczkę warto połączyć ze zwiedzaniem zamku Hohenschwangau, gdyż oba zamki oddalone są od siebie zaledwie o 5 km.





1 komentarz :

  1. Przepięknie tam jest! Jestem zachwycona widokami, a co mówiąc Ty - widząc to na żywo.
    Piękna podróż, piękne zdjęcia.

    Pozdrawiam ciepło.

    OdpowiedzUsuń